Pri stavbe či rekonštrukcii príbytku sa zväčša objaví aj otázka vykurovania. Keďže ho každý rok využívame šesť až osem mesiacov, má významný vplyv na náklady chodu celej domácnosti. Cena však nie je jediný faktor, ktorý treba brať do úvahy. Zistite o jednotlivých možnostiach viac a vyberte si tú ideálnu práve pre vás.

 

 

Plyn je výhodný a pohodlný

 

Plynové kondenzačné kotly sú pri vykurovaní rodinných domov, ale čoraz častejšie aj bytov, veľmi obľúbené. „Dnešné kondenzačné plynové kotly vďaka svojmu výkonu v kombinácii s radiátorovým kúrením dokážu priestory vyhriať za pomerne krátky čas a následne teplotu aj presne udržiavať.  Veľmi efektívne sú najmä v kombinácii s podlahovým vykurovaním. Kondenzačné kotly sú nenáročné na ovládanie a zároveň ekologické – do ovzdušia odchádza prakticky len ,čistáʻ vodná para a spĺňajú tie najprísnejšie emisné predpisy,“ približuje Ladislav Miščík, vedúci technického oddelenia spoločnosti Immergas.

 

vykurovanie zemným plynom

 

Vysoké úspory sú však spojené len s modernými kondenzačnými plynovými kotlami. Ak máte doma „tradičný“ kotol do komína alebo takzvané „turbo“, skúste pouvažovať o jeho výmene za kondenzačný. Počiatočné náklady sa vďaka jeho vysokej úspornosti vrátia pomerne rýchlo.

 

A aký kotol odborníci odporúčajú? „Jednoznačne kondenzačný plynový kotol, ideálne s výkonom 24 – 28 kW, dostatočným na ohrev teplej úžitkovej vody. Kondenzačné kotly majú širokú škálu modulácie, teda kotol mení svoj výkon podľa aktuálnych požiadaviek. Napríklad spomínaný 24 kW kotol je schopný fungovať už od 3 kW, čiže je ideálny aj pre malé byty. Podľa priestoru, kde bude umiestnený, si môže človek zvoliť buď kotol s prietokovým ohrevom vody, alebo kotol so zabudovaným zásobníkom – oba sú kompaktné a ideálne aj do menších priestorov. Ak hľadáte kotol len na vykurovanie, odporúčame kondenzačný kotol na vykurovanie s možnosťou dodatočného pripojenia samostatného zásobníka teplej úžitkovej vody,“ vysvetľuje odborník. Čo sa týka údržby kotla, raz za rok musí zariadenie skontrolovať oprávnený servisný technik.

 

 

Elektrina je jednoduchšia, ale najdrahšia

 

Kúrenie pomocou elektrickej energie je najjednoduchšie, nepotrebujete plynovú prípojku ani miesto na skladovanie paliva. Poskytuje variabilnejšiu reguláciu tepla v priestoroch a odpadá aj riešenie odvodu spalín – komín. Prečo ňou teda nekúri každý? Odpoveď je jednoduchá. Je to ten najdrahší spôsob, a ak nie ste majiteľom pasívneho domu, neoplatí sa vám. Počiatočná investícia je síce nižšia, no mesačné náklady môžu byť v niektorých prípadoch, napríklad oproti plynovému kondenzačnému kotlu, až dvojnásobné.

 

vykurovanie elektrinou

Tuhé palivo je stále populárne, ale…

 

Na rozdiel od elektriny a plynu sa možnosť vykurovania pomocou tuhého paliva týka len rodinných domov. Výhodou tuhého paliva – dreva, peliet alebo uhlia, sú pomerne nízke náklady. Z hľadiska vplyvu na životné prostredie a čistotu ovzdušia rozhodne nejde o ideálny spôsob. Ak sa preň rozhodnete, treba rátať s priestormi na skladovanie materiálu, ako aj s náročnejšou obsluhou a reguláciou tepla. Zatiaľ čo napríklad kondenzačný plynový kotol môžete mať priamo v obývaných priestoroch domu, kotol na tuhé palivo potrebuje vlastný priestor – kotolňu. Keďže nejde o „čistý“ spôsob, je vhodné, aby aspoň jedny dvere z nej ústili na dvor či do záhrady. Nezabudnite tiež, že komín by sa pri spaľovaní tuhého paliva mal kontrolovať trikrát ročne.

 

kurenie drevom

 

 

V tomto prípade je zhodnotenie nákladov o niečo náročnejšie. Kúrenie tuhým palivom totiž vyžaduje viac vášho času a záleží na tom, či ste mu ho ochotní venovať. Ak chcete maximálne znížiť náklady, môžete si zaobstarať „metrové“ drevo, napíliť ho, narúbať, nechať dva roky schnúť a následne každý deň 2- až 3-krát podľa potreby prikladať. Strávite tým však množstvo hodín svojho času, ktorý má tiež svoju hodnotu. Drevené pelety sú časovo o niečo menej náročné, ale musíte vynaložiť viac prostriedkov na ich kúpu a ďalšie vybavenie. Či sa rozhodnete pre drevo, pelety, uhlie alebo koks, je dôležité v kotle spaľovať len to, na čo je určený. Sledujte tiež zmeny v predpisoch, ktoré upravujú spaľovanie tuhého paliva a používanie vhodných kotlov.

 

 

Kúriť efektívne sa oplatí vždy!

 

Ladislav Miščík, vedúci technického oddelenia spoločnosti Immergas, približuje zásady efektívneho vykurovania:

 

  • Ak máte starý kotol, investujte do nového kondenzačného. Prerátajte, koľko vám ušetrí peňazí, a zrejme zistíte, že sa vám táto investícia veľmi rýchlo vráti.

 

  • Zhodnoťte, či vám teplo neuniká cez okná. Ak sú staršieho „rozmontovateľného“ typu, či cez ne dokonca ťahá, naplánujte ich výmenu za moderné.

 

  • Nezabudnite, že prvoradé je zateplenie strechy, teda „smerom hore“ v smere prúdenia tepla, až potom zatepľovanie fasády, ktoré má tiež veľký význam.

 

  • Zdravší a pocitový komfort poskytuje regulované zníženie nočnej teploty v porovnaní s nastavením teploty počas dňa. Pri využívaní podlahového kúrenia zníženie o max. 1 – 2 °C, v prípade systému s radiátormi aj o 3 °C.

 

  • Priestory vetrajte pravidelne, krátko a nárazovo. Výmena vlhkého vzduchu za suchý správnym vetraním nie je stratou tepla, ale naopak.

 

  • Radiátory prekrývajte čo najmenej závesmi či nábytkom. Čím sú voľnejšie, tým efektívnejšie vykúria priestor dostatočným prúdením vzduchu okolo nich.

 

  • Chcete zo svojho radiátora dostať naozaj maximum? Môžete zaň nainštalovať reflexnú fóliu, ktorá odrazí teplo smerom späť do miestnosti.

 

  • Keď niektoré priestory len temperujete na nižšiu teplotu, zatvárajte na nich dvere. Inak bude chladnejší vzduch z nich predlžovať vykúrenie ostatných miestností.

 

  • Ak máte plynový kotol, nezanedbajte pravidelnú každoročnú prehliadku. Táto povinnosť je stanovená i zákonom a jej nedodržanie má za následok zánik nároku na predĺženú záruku či pri poistných udalostiach stratu plnenia náhrad vzniknutej škody.

 

 

Súvisiace články:

 

 

 

Zdroj: topky.sk, Dátum: 24.10.2017