Rozumieme zemnému plynu.

Podnikanie naštartovalo vážne ochorenie matky

Zdroj: MY Banskobystrické noviny, Strana/Poradie správy: 5, Rubrika/Relácia: Spravodajstvo / inzercia, Dátum: 26.05.2015, Autor: Kveta Fajčíková

 

Zdravie propagujú nielen na tanieri, ale aj vo firemných vzťahoch.

 
Zdravie a zdravý životný štýl sa stali krédom rodinnej firmy Lunterovcov, bez ktorej sortimentu si už nevedia predstaviť svoje stravovanie nielen vegetariáni, ale ani ľudia, ktorí sa chcú k zdravému životnému štýlu aspoň priblížiť. Nie je preto náhodou, že keď pred časom navštívil prezident SR Andrej Kiska pracovne Banskú Bystricu, rozhodol sa navštíviť podniky, ktorým sa podarilo uspieť na slovenskom i zahraničnom trhu napriek nie vždy priaznivým podnikateľským podmienkam.

 

Prezident Andrej Kiska na návšteve v rodinnej firme Alfa Bio – Luntner. (Zdroj: luntner.com)

 

Voľba padla aj na rodinnú firmu Alfa Bio – Lunter, kde sa pred viac ako dvadsiatimi rokmi pustili do výroby zdravých a chutných potravín. Dnes dodávajú na slovenský i európsky trh tofu a rastlinné nátierky v rôznych príchutiach. Firma k zdravému stravovaniu pridala bonus, ktorý sa cení obzvlášť. Vo výrobnom procese využívajú všetky možnosti, aby sa firma správala ekologicky. Ocenenie Via Bona, ktorý nedávno získali, je preto logickým vyústením a ocenením ich dlhodobých snáh.

 

 

Neprevráťme výživovú pyramídu

 

„Každý by mal dbať o to, aby jeho výživová pyramída nebola prevrátená,“ zvykne tvrdiť zakladateľ spoločnosti Ján Lunter starší. A zákazníkov, ktorí sa držia tejto myšlienky a zdravé stravovanie povýšili na životný štýl, z roka na rok pribúda. Dnes je už receptov hlavne na internete neúrekom a postupne si tofu našlo miesto aj na jedálnych lístkoch reštaurácií. Vďaka receptom a inováciám firmy Alfa Bio sa ľudia môžu stravovať veľmi chutne, ale aj zdravo.

 

 

Podnikanie paradoxne naštartovala rakovina

 

Ján Lunter už svoj životný príbeh, spojený so vznikom firmy, rozprával mnohokrát. Práve snaha naučiť Slovákov jesť zdravšie stála aj na začiatku jeho podnikania. Za zrod rodinnej firmy sa síce oficiálne považuje rok 1991, no história siaha ešte ďalej – do 80. rokov 20. storočia. Rodina Lunterovcov, ktorá pochádza z Telgártu na Horehroní, prechádzala v tom čase ťažkou skúškou. Matke pána Luntera diagnostikovali závažné onkologické ochorenie a popri základnej liečbe videla rodina šancu na vyzdravenie aj v úplnej zmene stravovacích zvyklostí. K surovej strave a zeleninovým šťavám pridali prvé tofu, vyrobené v domácich podmienkach. Kto by bol v tom čase povedal, že raz ho budú variť a pripravovať na tony a to nie len pre Slovensko, ale aj pre zahraničie. Od pomoci matke bol už iba krok posunúť túto myšlienku na úplne nový level. Aj keď ten krok bol možno v tom čase krokom do neznáma, keďže pán Lunter pôsobil ako IT odborník. Roky poctivej driny a snaha neustále sledovať nové trendy však postupne prinášala ovocie.

 
V súčasnosti zamestnáva Alfa Bio viac ako 100 zamestnancov a popri výrobni má v centre Banskej Bystrice aj Reštauráciu LUNTER kuchyňa a predajňu zdravých výrobkov. Samozrejme, zabudnúť nemôžeme ani na pracovné vzťahy, keďže aj v tomto smere sa firma odlišuje od mnohých ďalších, založených skôr na neosobných vzťahoch. „Viac ako 30 percent našich zamestnancov pracuje vo firme dlhšie ako desať rokov. Takže môžem povedať, že celé je to viac o priateľstve, ako o tvrdom biznise,“ povedal na stretnutí s prezidentom Kiskom Ján Lunter.

 

 

Ekológia na poprednom mieste

 

Firma kladie veľký dôraz na zodpovedné ekologické správanie. Má vybudovanú vlastnú studňu, použitú vodu recyklujú a viacnásobne využívajú. Autá vo firme jazdia na zemný plyn a firma má už vyše desať rokov vlastnú CNG stanicu. Moderné ekologické trendy chcú sledovať aj naďalej, keďže to považujú za nevyhnutnú súčasť svojho podnikania.

Zdieľajte obsah: