Na liter benzínu prejdú najlepší tisícky kilometrov
Zdroj: košice:dnes, Strana/Poradie správy: 16, Rubrika/Relácia: Zaujalo nás, Dátum: 28.05.2015, Autor: :LACO KEREKEŠ
Košičania na jubilejnom 30. Shell Eco-Marathone v Rotterdame opäť nechýbali
Tím Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach pod vedením prof. Aurela Slobodu a doc. Tibora Bugára po šesťročnej prestávke opäť vyrazil so svojím prototypom BS3 na prestížny Shell Eco-marathon 2015. Jedným z dôvodov bolo, že nechceli chýbať na jubilejnom 30. ročníku, ktorý sa konal v dňoch 21. až 24. mája v holandskom Rotterdame. Košičania sa po prvýkrát zapojili do tejto súťaže ešte v roku 1994 a potom ďalších 15 rokov až do roku 2009.
Tento rok sa košický tím predstavil v kategórii benzínových vozidiel. „Shell Eco-marathon predstavuje pre nás možnosť ukázať študentom a verejnosti, ako preniesť teoretické znalosti do skutočne úsporného prototypu vozidla,“ uviedol k tomu prof. Aurel Sloboda, PhD., zo Strojníckej fakulty TU v Košiciach. S prototypom BS3 obsadili nakoniec 25. miesto vo svojej kategórii. Na liter benzínu sa im podarilo prekonať 355 kilometrov. Víťazi z francúzskeho tímu TED z AIRBUS HELICOPTERS Centre de Formation Technique dokázali na liter paliva prejsť 2308 km.
Od drevených áut po najlepšie materiály
Študentská súťaž o najúspornejšie auto Shell Eco-Marathon sa koná už od roku 1985. Za tých 30 rokov prešla neuveriteľnými zmenami. Z dvadsiatky drevených vozidiel poháňaných motormi z kosačiek sa zmenila na zápolenie viac ako dvesto prototypov z najmodernejších materiálov s futuristickým dizajnom v dvoch kategóriách: prototypy a vozidlá mestského typu (UrbanConcept). Kým prvý víťaz, švajčiarsky tím Henry, prešiel na liter benzínu 680 kilometrov, minuloročný víťaz, francúzsky tím MicrojouleLa Joliverie, prešiel s litrom benzínu rekordných 3314,9 kilometra.
V tomto roku prešli minuloroční víťazi na nový druh pohonu. Ich prototyp poháňal tentoraz stlačený zemný plyn (CNG), pričom aj v tomto roku súťaž vyhrali, keď na ekvivalent jedného litra paliva dokázali prejsť vzdialenosť 2551,8 km. „Sme šťastní z toho, čo sme dosiahli,“ povedal jeden z členov tímu Richard Sampson. Dodal, že najväčšou výzvou pre nich bolo udržať stabilný tlak plynu. „Keď sa nám podarí vyriešiť tento problém, mohli by sme na budúci rok prejsť aj 3000 km/l,“ vyhlásil.
“Súťažný okruh v Rotterdame meria približne 1600 metrov. Túto vzdialenosť musia súťažiace vozidlá v priebehu preteku absolvovať 10-krát – čo je jeden štart, priemernou rýchlosťou 25 km/hod. Čas na okruhu je limitovaný a zachytáva ho časová bója, ktorá je umiestnená v každom vozidle a je rovných 39 minút. Po prejdení uvedenej vzdialenosti sa doplní palivo do kalibrovanej – certifikovanej nádoby, odčíta sa jeho spotreba, vyhodnotí a môže sa v pretekoch pokračovať ďalším pokusom. V priebehu 3 dní môžu absolvovať súťažné vozidlá túto trať 4-krát. Najlepší výsledok je započítaný do celkového hodnotenia,” doplnil Aurel Sloboda.
Viete, že…?
Celé sa to začalo stávkou medzi vedcami v laboratóriách spoločnosti Shell v USA v roku 1939 o to, kto prejde na liter benzínu dlhšiu vzdialenosť? Stávku vyhral R. J. Greenshields. Prešiel 21,14 km/l paliva. V Európe sa Shell Eco-marathon začal jazdiť pred 30 rokmi. 30. ročníka Shell Eco-marathonu v Rotterdame sa zúčastnilo viac ako 2000 študentov z 30 krajín Európy a Afriky. Počas štyroch dní preteky a sprievodný Shell Eco Lab (zábavné laboratórium pre deti) navštívilo viac ako 50.000 ľudí. Po štyroch rokoch, kedy Shell Eco-marathon hostil Rotterdam, sa preteky v roku 2016 uskutočnia v Londýne. Doterajší rekord 4896,1 km/l stanovili študenti Polytechnickej školy z Nantes vo Francúzsku v roku 2010.