V tomto roku by sa mal inštalovaný výkon veterných turbín v Nemecku zvýšiť o 2 000 megawattov. Vlani prírastok predstavoval 2 402 megawattov, ktoré priniesla inštalácia 743 nových turbín. Podľa plánu zeleného sektoru to ale malo byť 3 300 MW.  Spomalenie výstavby je spôsobené sťažnosťami obyvateľov na už schválené projekty a súdnymi spormi.

 

Po veternom boome prichádza v Nemecku útlm. Sektor producentov veternej energie sa pripravuje na horšie časy. Výstavba nových veterných turbín neprebieha tak hladko, ako si firmy naplánovali.

 

Veterné turbíny – ilustračná fotografia

 

Tento rok sa počíta s výstavbou veterných parkov s výkonom 2 000 megawattov, čo zodpovedá dvom uhoľným elektrárňam, pripomína agentúra DPA. Pokles je spôsobený predovšetkým tým, že sa hromadia sťažnosti na už schválené projekty, o ktorých musia rozhodovať súdy. „Dôvodom žalôb je vo väčšine prípadov ochrana prírody a zvierat,“ vysvetlil hovorca Asociácie pre veternú energiu VDMA Power Systems.

 

Do roku 2017 počty novo inštalovaných veterných turbín stúpali. Pre budúcnosť nemeckej energetiky je pritom veterná energia ako hlavný obnoviteľný zdroj kľúčová. Berlínska vláda počíta s tým, že sa podiel obnoviteľných zdrojov do roku 2030 zvýši na 65 percent nemeckej spotreby.

 

Pri plánovanom opustení jadra (do konca roka 2022) a uhlia (najneskôr do roku 2038) sa Nemecko stáva energeticky zraniteľné. Bavorský premiér a predseda CSU Markus Söder tvrdí, že žiadny štát na svete sa súčasne nezaviazal vzdať dvoch dôležitých zdrojov energie, jadra i uhlia. 

Navyše nemecká prenosová sieť nie je na masívne využívanie obnoviteľných zdrojov pripravená. „Nechceme žiadne uhlie, nechceme žiadne jadro, nechceme žiadne siete,“ kritizoval Söder postoje Nemcov k energetickej oblasti.

 

Asociácia strojárskych podnikov VDMA výsledok vládnej komisie pre uhlie kritizuje. Naemi

Dentzová z asociácie uviedla, že dohoda je zle koncipovaná. „Stále máme pochybnosti

o tom, či má odklon od uhlia tiež ekonomický zmysel, pretože by sa mal prejaviť posilňovaním obchodov s emisiami. Strojárstvo bude podporovať ekonomickú racionalitu a technické inovácie,“ vyhlásila Dentzová, ktorá je v asociácii šéfkou oddelenia pre techniku a ochranu životného prostredia.

 

V nemeckom priemysle sa objavujú obavy z toho, aby sa pri pokračujúcej energetickej transformácii Nemecka nezvyšovali ceny energií natoľko, že by firmy prestali byť konkurencieschopné.

 

__________________________________
Článok je vyňatý z časopisu PLYN, ktorý vydáva:
Zdroj: https://www.cgoa.cz/cps/newsletter/2019/clanky/2019_c06_clanek_01.pdf